Saapuminen Laukon kartanolle noin 16.20
Laukon Kesän avaa Elämäni Biisi -orkesteri tähtisolisteinaan Suvi Teräsniska, JP Leppäluoto ja Jarkko Ahola. Täysin ainutlaatuisen kesäkeikan juontaa Katja Ståhl. Illan aikana Laukon kartanon satumaisessa puistossa kuullaan rakastettuja kappaleita ja kiehtovia tarinoita suosikkiohjelman eri kausilta.
Elämäni Biisi -orkesteri saapuu Laukon puistoon täydessä vahvuudessaan. Kalle Torniaisen johtamassa superkokoonpanossa vaikuttavat Lenni-Kalle Taipale, Timo Kämäräinen, Jukka Eskola, Joonas Kasurinen, Joonas Kaikko, Pope Puolitaival, Timo Mynttinen, Joonas Kaikko ja Jepa Lambert.
Konsertti K-18
Ennen konsertin alkua vietät aikaa näyttelyissä, puodissa, ravintolassa ja terasseilla. Laukon kartanon taidekesän näyttelyihin.
Satumaisessa keikkapuistossa (klo 16-21/22) tapahtumavieraita palvelevat suuret puistoterassit. Kuplivia, kuohuvia ja kuumia juomia myydään kahdeksalta kassalta. Istumapaikkoja yläterasseilta löytyy täydessä keikkavalmiudessa tuhatkunta.
Lämpimiä ruokatuotteita myydään tapahtumakentän ylälaidalla sijaitsevasta paviljongista, jossa paistetaan belgilaisia vohveleita, toasteja ja hodareita. Kahvin kanssa maistuvat munkit. Helteellä herkutellaan jäätelöillä.
Konsertti alkaa kello 19:00 Konsertin kesto noin 2 tuntia, jonka jälkeen lähdemme kotimatkalle.
Huom! Laukon puistoon voi mielellään tuoda oman piknikhuovan tai retkituolin. Muut kalusteet tai katokset eivät ole sallittuja. Järjestyksenvalvojat ja opasteet ohjaavat keikkakohtaisesti omien tuolien ja piknikien asemoinnissa.
Muistathan, ettei retkituoleja tai muita kantamuksia ei saa tuoda sisälle näyttelytiloihin. Päärakennuksen edustalta löydät (klo 15.00-18.30) tavaraparkin, johon voit jättää kassisi, kun käyt näyttelyissä.
Laukon puistoon saa tuoda ainoastaan avaamattomia muovisia vesi- tai limsapulloja (½ litraa tai alle). Myös avaamattomat limsatölkit ovat sallittuja. Puistoon voi tuoda myös tyhjän vesipullon. Vesipisteen löydät päärakennuksen seinustalta (terassista oikealle). Kaikkien muiden juomien tuominen Laukon puistoon on kielletty. Varustaudu ulkoilmakonsertteihin sadetakilla (sateenvarjot eivät ole sallittuja katsomoalueella).
| Aikuiset | 69€ |
| Hinta sisältää pääsylipun ja bussimatkat | |
| Pysäkki | Lähtö | Saapuminen |
| Nokia, Pirkkalaistien pikavuoro pysäkki, Nokia | klo 15:00 | - |
| Tampere, Keskustori, Vanhan kirkon pysäkki, Tampere | klo 15:30 | - |