PÄIVÄ SERLACHIUKSEN MAAILMASSA

24.03.2027 klo 09:00, Mänttä

Tauko matkalla.

klo 12:00 Opastus Serlachius Kartanolla. Tutustumme kierroksen aikana Kartanon klassikoihin Serlachiuksen kokoelmasta sekä yhteen maailman merkittävimmistä nykytaiteilijoista Anis Kapooriin. Hän tuo Serlachiukselle viimeaikaisia maalauksiaan, veistoksiaan ja epäesineitään sekä uuden monumentaalisen teoksen. Näyttelyn kuraattori on Timo Valjakka. Kesto noin 1 h.

klo 13:15 Lounas Ravintola Göstassa. Ravintola Göstan lounas on maukas ja rentouttava hetki upeassa puistomaisemassa. Lounas on aina valmistettu päiväntuoreista raaka-aineista. Aterian yhteydessä tarjoamme juureen leivottua talon leipää ja voita. Ateria sisältää myös kupillisen kahvia.

klo 14:15 Omatoiminen kierros Serlachius Kartanolla. Aikaa tutustua omatoimisesti näyttelyihin, Veistospuistoon, Taavetinsaareen ja kaupan tarjontaan.

klo 15:00 Siirtyminen Serlachius Pääkonttorille. Siirtyminen Pääkonttorille ryhmän omalla kuljetuksella, os. R. Erik Serlachiuksen katu

klo 15:15 Yhtiölle töihin! -draamaopastus. Eletään vuotta 1951. Ryhmänne on joukko paperiyhtiölle töihin pyrkiviä uusia työntekijöitä. Tomera sihteeri perehdyttää joukon talon tavoille ja kertoo samalla pääkonttorin ja yhtiön elämästä. Kierroksella tutustutaan museon näyttelyihin ja valmistetaan lopuksi paperia omin käsin. Kesto noin tunnin.

klo 16:15 Kahvi ja makea leivonnainen Serlachius Pääkonttorilla

Lähtö kotimatkalle.

Matkan hinta

Museokortti (matkaan mukaan) 89€
Aikuiset 95€
Sisältää oheisen ohjelman mukaiset palvelut

Kuljetus (reitti ja aikataulut)

Pysäkki Lähtö Saapuminen
Lauhamon Tallit, Keskikatu 20 Sastamala klo 09:00 -
Vammala Linja-autoasema, Sastamala klo 09:10 -
Nokia, Pirkkalaistien pikavuoro pysäkki, Nokia klo 09:40 -
Tampere, Keskustori, Vanhan kirkon pysäkki, Tampere klo 10:00 -