Tauko matkalla
Saapuminen Porvooseen kello 11.00 Omaa aikaa idyllisessä vanhassa Porvoossa kello 14 saakka.
Halukkaille lisämaksusta kello 11.00-12.30 alkaen tutustuminen Vanhan kaupungin Panimoon. Kiinnostaako tietää enemmän panimon pyörittämisestä ja oluesta? Miten oluen väri ja maku muodostuu? Mistä meidän raaka-aineet tulee? Panimokierros ja oluttasting. Kierroksen panimolla sekä 4x15cl oluen ohjatun tastingin taproomin puolella
Kello 14.00 nautimme vanhassa kaupungissa ryhmälounaan noutopöydästä.
Noin kello 15.00 Siirtyminen Lapland hotels Haikon kartanolle. Majoittuminen Kylpylähotellin huoneisiin ja omaa aikaa nauttia hotellin palveluista seuraavaan päivään asti. Muista hyödyntää kohteen spa-osasto.
24.8.2025 (su) Aamiainen hotellissa. Kello 11.30 luovutamme huoneet ja nousemme bussiimme. Jatkamme matkaa Malmgårdin kartanolinnaan, jonne saavumme kello 12.00.
Pääsemme linnaan mielenkiintoiselle opastetulle linnakierrokselle, jonka jälkeen mahdollisuus tehdä ostoksia tilamyymälästä.
Halukkaat voivat lisähinnasta kuulla heidän panimo-toiminnasta lisää ja päästä maistelemaan heidän 3 eri tuotteitaan. Maistelu ja panimohetki kestää noin 30 minuuttia.
Malmgårdin kartano on erikoistunut luonnonmukaiseen viljelyyn sekä luomutuotteiden jalostamiseen. Peltopinta-alaa on lähes 500 hehtaaria. Kartanolla harjoitetaan myös matkailua, oluttuotantoa ja metsätaloutta. Sähköenergia tuotetaan oman kosken vesivoimasta. Puodissa jauhetaan ja myydään luonnonmukaisesti viljeltyjä viljatuotteita, kuten jauhoja, puurohiutaleita, mysliä ja valmiita leipätuotteita. Tuoreus kaikkine tärkeine ravintoaineineen on avainsanamme. Viljatuotteiden lisäksi valikoimasta löytyy myös hilloja, mehuja, viinietikkaa, rypsiöljyä, oman panimon juomia sekä muita lähialueen tuottajien tuotteita. Tuotteita on saatavilla ympärivuotisesti. Kartanopuodista löydät laajan valikoiman panimon tuotteita, lahjapakkauksia sekä muita oheistuotteita. Jokainen valmistamamme olut on hellän ja huolellisen käsityön tulos, jossa maistuu panimomestarimme tarkoin valikoimat humalat ja maltaat persoonalliset perinneviljat ja puhdas paikallinen vesi. Teemme rauhassa ostokset ja jatkamme matkaa.
Pidämme pidemmän tauon matkalla. Saapuminen takaisin Tampereelle noin kello 17.00, Vammalaan noin kello 18 ja siitä Poriin noin kello 19.00
Matkan hinta: 228 euroa/hlö/ kun Prerium Twin-huoneessa 2 henkilöä Kylpylähotellissa.
2 x Panimovierailut/Esittelyt ja maistatukset +50e/hlö
Hinta sisältää majoituksen Haikon kartanossa Kylpylähotellin huoneissa, aamupalan, spa-osastolla 1 x käynnin, ryhmälounaan 23.8 ja bussikuljetukset kohteisiin.
Majoitus 2 hh/ 2 henkilöä huoneessa | 228€ |
Majoitus 2 henkilöä huoneessa, lisäpalveluna 2 x Panimovierailut | 278€ |
Sisältää oheisen ohjelman mukaiset palvelut |
Pysäkki | Lähtö | Saapuminen |
Pori, Abc-Tikkulan piha, Pori | klo 06:00 | - |
Vammala Linja-autoasema, Sastamala | klo 07:00 | - |
Tampere, Keskustori, Vanhan kirkon pysäkki, Tampere | klo 08:00 | - |